Bruksism

Bruksizm to mimowolne zgrzytanie, bądź zaciskanie zębów, które wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów, np. budzenie się rano z zaciśniętymi zębami, uczucie piasku na zębach, bóle głowy, spadek nastroju. Jakie mogą być przyczyny i jak leczyć to schorzenie?

Jeśli przyczyną jest:

  • przeszkoda w zgryzie – pacjent otrzymuje deprogramator – specjalny aparat, który ustawia w optymalnej i wygodnej pozycji żuchwę oraz relaksuje cały układ zębów, szczęk i mięśni. Po ustabilizowaniu się pozycji żuchwy planowana jest przebudowa zębów tak, aby prawidłowo ze sobą współpracowały. Czasem wystarczy drobna korekta poprzez wymianę wypełnień, czasem konieczna jest większa przebudowa protetyczna.
  • Wada postawy – obserwujemy postawę pacjenta; jeśli zauważymy nieprawidłowości, kierujemy go do fizjoterapeuty i po zniwelowaniu wad postawy, sprawdzamy prawidłowy układ szczęki i żuchwy za pomocą rękoczynu Dawsona bezwładne ruszanie żuchwą na leżąco z pomocą stomatologa za pomocą deprogramatora. Jeśli zęby nadal nie kontaktują się prawidłowo, pozostaje przebudowa protetyczna albo wymiana wypełnień.
  • Zaburzenia snu i neurologiczne – tutaj potrzebna będzie wizyta w poradni snu. Stomatolog może zlikwidować przeszkody zgryzowe i odpowiednio zoptymalizować kontakty między zębami oraz zabezpieczyć pacjenta na noc specjalnymi szynami ochronnymi na zęby górne i dolne (szyny będą się ścierać zamiast naszych zębów).
  • Stres – jest uznawany za jedną z głównych przyczyn dolegliwości – bardzo pomoże odpowiednia higiena snu, dieta, czas na odpoczynek i hobby które pozwoli odzyskać równowagę i spokój.

Leczenie bruksizmu jest wieloetapowe, dlatego tak ważne jest wczesne udanie się do specjalisty, który znajdzie przyczynę dolegliwości i wdroży odpowiednie leczenie.